Pripomíname si 72. výročie zhodenia atómovej bomby na Hiroshimu

Zhodenie historicky prvej atómovej bomby si svet každoročne pripomína 6. augusta. Od tejto smutnej udalosti už uplynulo 72 rokov.

01_Datum_zhodenia_Little_boy
6.augusta 1945 o 8:15. Dátum a čas, ktorý ovplyvnil svetové dejiny.

Na jar v roku 1945, v čase vrcholenia II. svetovej vojny, začalo USA so štúdiou potenciálnych japonských cieľov pre útok atómovou bombou. Komisia poskladaná z vojenských zamestnancov a vedcov na aprílovom stretnutí zadefinovali kritéria cieľu a vytipovala 17 miest na ďalšie preštudovanie. Tie boli následne vyselektované na základe viacerých kritérií – zastavaná plocha mesta musela v priemere merať viac ako 3 míle (približne 4,8 km) zohľadňujúc topografiu, aby výbuch spôsobil čo najväčšie škody. Na májovom stretnutí komisia zúžila zoznam už len na štyri miesta. Zo zoznamu bolo vyškrtnuté Kyoto, za čo môžeme byť vďační vzhľadom na jeho históriu svetového významu. Koncom júla 1945 sa rozhodlo, že bomba bude zhodená „po 3. auguste“, neskôr dátum upresnili na 6. augusta.

Ráno 6. augusta pred svitaním vzlietli prieskumné lietadlá z ostrovu Tinian v súostroví Mariány, ktorých úlohou bolo zistiť aktuálny stav počasia. Po potvrdení jasnej oblohy nad cieľom letecký bombardér B-29 prezývaný Enola Gay zhodil na Hiroshimu o 8:15 ráno historicky prvú atómovú bombu, známu tiež ako Little Boy. Výbuch približne 600 metrov nad mestom vyprodukoval v mieste hypocentra teplotu 3 až 4-tisíc °C a spôsobil, že sa niketorí ľudia jednoducho vyparili. Teplo spolu s tlakovou vlnou ťažko poškodil 92% všetkých mestských budov. Na následky výbuchu, tlakovej vlny a silného ožiarenia sa počet obetí bombardovania do konca roka vyšplhal na 140 000.

03_Centrum_mesta-po-vybuchu
Centrum Hiroshimy po výbuchu atómovej bomby v roku 1945. Väčšina budov ľahla popolom následkom tepla a tlakovej vlny.
05_A-Bomb_Dome_sucastnost
A-Bomb Dome je v súčasnosti zakonzervovaná v stave v akom bola po výbuchu.
02_Hyocenter_Hiroshima
Pamätná tabuľa v hypocentre výbuchu.

Bombardovanie japonských miest Hiroshima, Nagasaki a napäté vzťahy medzi vtedajším Sovietskym zväzom a USA odštartovali nukleárne zbrojenie vo svete. Hoci sa počet nukleárnych zbraní od konca studenej vojny výrazne znížil, počet krajín disponujúcimi nukleárnymi zbraňami sa zvýšil. Žiaľ, aj v súčasnosti zostávajú nukleárne útoky aktuálnou hrozbou kvôli Severnej Kórei. Už dávno sa preto Hiroshima, aj v súvislosti s historickými udalosťami, vyprofilovala na mesto, ktoré si zobralo propagáciu sveta bez nukleárnych zbraní za svoju agendu.

Na potulkách centrom mesta nie je problém stretnúť dobrovoľníkov zbierajúcich podpisy za mier a svet bez nukleárnych zbraní. Tieto aktivity sa sústreďujú najmä v Peace Memorial Parku, v blízkosti ktorého sa nachádza množstvo pamätihodností. Dominantou parku je múzeum, ktoré odhaľuje historické udalosti, ktoré viedli k zhodeniu prvej atómovej bomby. Podrobne popisuje, čo sa presne dialo v prvých momentoch po výbuchu. Vystavených je množstvo fotografií, videonahrávok a objektov, ktoré dokumentujú, aké katastrofické následky na život ľudí mali udalosti zo 6. augusta 1945. Pri východe z múzea sú umiestnené hodiny odpočítavajúce dva míľniky: počet dní od prvého výbuchu atómovej bomby a počet dní od posledného nukleárneho testu.

12_Peace_Watch_Tower
Hodiny odpočítavajúce dva míľniky – počet dní od prvého atómového útoku (1. riadok) a počet dní od poslednej nukleárnej skúšky (2. riadok). Fotka je z 21. júna 2017.

O niekoľko sto metrov ďalej sa nachádza Atomic Bomb Dome. Je to najbližšia budova k hypocentru, ktorej skelet ako jednej z mála budov odolal silnému výbuchu. V minulosti slúžila hlavne ako priemyselná výstavná hala celej prefektúry. Zaujímavosťou je, že budovu navrhol český architekt Jan Letzel. Hoci je v súčasnosti neprístupná, má pripomínať hrôzy spôsobené nukleárnymi zbraňami.

04_A-Bomb_Dome_nabrezie
A-Bomb Dome je jednou z mála budov, ktoré zostali stáť po výbuchu. Budovu v minulosti navrhol český architekt Jan Letzel.

Medzi silné pamiatky zaraďujem aj memoriál všetkým deťom, ktoré zahynuli počas výbuchu alebo na jeho následky. Socha stvárňuje na jej vrchole malé dievčatko, ktoré v rozpažených rukách nad hlavou drží papierové origami. Motív bol inšpirovaný skutočným príbehom dievčatka Sadako Sasaki, ktorá zomrela na následky ožiarenia. Verila, že poskladaním 1000 papierových origami sa uzdraví; žiaľ, nepomohlo jej to. Do dnešného dňa deti posielajú do Hiroshimy origami, ktoré sú následne vystavené v blízkosti detského memoriálu.

09_Childrens_Peace_Monument
The Children`s Monument je určený pamiatke všetkých detí, ktoré zomreli bezprostredne alebo následkom atómového výbuchu.
10_Childrens_Peace_Monument_Origami
Papierové origami vystavené v blízkosti The Children`s Monument. Deti z celého svete ich ešte dnes posielajú do Hiroshimy.

Jedným z prvých pamiatok obetiam bol the Memorial Cenotaph – memoriál pripomínajúci si všetky obete výbuchu. Dizajn memoriálu bol navrhnutý ako úkryt pre duše zosnulých. Kenotaf je umiestnený v jednej línií s A-Bomb Dome a Ohňom mieru (the Peace Flame). Oheň horí nepretržite odkedy bol zapálený v roku 1964 a bude horieť dovtedy, kým budú na svete existovať nukleárne zbrane. Okrem toho si návštevníci môžu zájsť aj k hypocentru výbuchu, kde je pamätná tabuľa alebo zazvoniť si na Zvone Mieru, ktorého zvuk bol zaradený medzi 100 najlepších zvukov Japonska. Z pohľadu historického významu a vysokej informačnej hodnoty by preto Hiroshima nemala chýbať na mape žiadneho cestovateľa po Japonsku.

06_Cenotaph
Memoriál The Cenotaph má na sebe vyryté mená osôb, ktoré zahynuli na následky atómového výbuchu.
08_Peace_Flame_Hiroshima
Oheň, ktorý bude horieť dokým budú existovať na svete nukleárne zbrane. V pozadí hiroshimské múzeum.
11_Bell_of_Peace
Zvuk The Peace Bell bol zaradený medzi 100 najkrajších zvukov Japonska. Návštevníci ním môžu zazvoniť ako symbol mieru.

Mesto Hiroshima sme navštívili 16.6. – 22.6.2017.


One thought on “Pripomíname si 72. výročie zhodenia atómovej bomby na Hiroshimu

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s