TOP10 FasaFoto: Mekong Delta

Rieka Mekong meria viac ako 4000 km a je 12. najdlhšou riekou na svete. Vyviera v Číne a preteká Mjanmarskom, Laosom, Thajskom, Kambodžou a Vietnamom. V kambodžskom hlavnom meste Phnom Penh sa rozdeľuje na horný a dolný tok. My sme si oba toky pozreli v delte Mekongu na vietnamskom území, v Can Tho a Ben Tre. Bolo zaujímavé sledovať, ako miestny ľudia žijú na rieke a s riekou majú prepletení celý život, a tiež ako veľmi príliv mora (hoci vzdialený asi 150-200 km) ovplyvňuje výšku hladiny. Rozdiel odhadujeme aj na 1,5 metra. Hoci je rieka hnedá vďaka svojmu podložiu, ozajstné znečistenie predstavuje odpad, ktorý nám niekoľkokrát zablokoval lopatky motora na našej loďke.

Okrem plavby po rieke sme navštívili aj rôzne farmy na výrobu kadejakého tovaru a jedla. Ako prvú sme navštívili farmu na výrobu ryžových nudlí. Veľmi jednoduchý prístrešok, kde sa na peciach rozlieva tekuté ryžové cesto. Uistili sme sa, že vodu na výrobu cesta nepoužívajú z Mekongu:) Pece sú “poháňané” malými kúskami látok – žiadne drevo, len kilá potrhancov, hoci niekedy viac plastových ako bavlnených:) Asi 15 sekúnd nad parou pece a “ryžovo-pizzové koláče” položia na bambusové plátna. Tie dajú vysušiť na 2 dni a následne ich preženú cez lis, ktorý z nich spraví konečne rezance. Peťo osobne odskúšal:)

Najzaujímavejšou a najprekvapivejšou bola asi hadia farma. Hadov tam boli desiatky, všetky nadopovane nejakými vitamínmi. Ja špekulujem, či to neboli náhodou aj rastové hormóny (?). Každopádne dva-tri metre dlhé a hrubé hadiská tu idú každý deň na popravu. Mali sme zakázane fotiť, ale videli sme na vlastne bulvy ako ich sťahujú z koze a tiež kopcom naložený fúrik hadieho masa. A asi 200 múch. Neuveriteľne. Na záver návštevy sme si mohli kúpiť hadiu peňaženku! Áno, veľmi dlho sme uvažovali.

 


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s