V Pashupatinath sme boli svedkami hinduistického pohrebného obradu pod holým nebom

Nepálske hlavné mesto Kathmandu ponúka množstvo zaujímavých miest zapísaných na zozname UNESCO. Jedným z nich je aj posvätný hinduistický komplex Pashupatinath, kde sa okrem iného vykonávajú aj posledné rozlúčky so zosnulými. Pre našinca určite veľmi nevšedná skúsenosť.

Iný kraj, iný mrav

Naskakujeme do taxíka a smerujeme do posvätného Pashupatinath, najdôležitejšieho hinduistického chrámu v Nepále. Z turistickej štvrte Thamel to trvá asi 15 minút a za celý ten čas sa vo mne miešajú pocity. Byť svedkom hinduistického pohrebu a sledovať ako sa spaľujú zosnulí priamo pod holým nebom je už silnejší zážitok. Po krátkej​ jazde tankodromom nepálskeho hlavného mesta a vymotaní sa z uličiek chrámového komplexu sa dostávame k rieke Bagmati.

Hoci je rieka až čierna od znečistenia, Bagmati je obzvlášť posvätná a Pashupatinath predstavuje equivalent indického Varanasi na posvätnej rieke Ganga. Prichádzame akurát uprostred jedného z ceremoniálov naplánovaných na dnešný deň a na brehoch Bagmati je pripravených už niekoľko ďalších podstavcov pre zosnulých.

01_Pashupatinath-ceremonia
Posledné prípravy pred pohrebným obradom – Pashupatinath, Nepál
02_Pashupathinath-zosnuly
Pohrebný ceremoniál, počas ktorého pripravia zosnulého na ďalší život

Kultúrny rozdiel na počkanie

Pohreby v Pashupatinath zrejme nie sú určené pre široké masy Nepálcov, nakoľko sa ceny (podľa jedného z miestnych sprievodcov) pohybujú od 300 dolárov vyššie. V jednej z najchudobnejších krajín Ázie to predstavuje pre bežné obyvateľstvo vysokú finančnú záťaž. Ráno pred obradom zosnulého okúpu v rieke Bagmati a samotné spaľovanie sa uskutočňuje spravidla do 24 hodín od úmrtia.

V hinduizme má každá farba svoj význam a prisudzujú im veľkú dôležitosť. Najbližšia rodina a príbuzní sa pohrebu zúčastňujú väčšinou v bielych odevoch. Zosnulý bol uložený na drevenom podstavci a zabalený v oranžovom rúchu. Obe farby sa spájajú najmä s čistotou. Samozrejme existujú aj výnimky – vydáte ženy, či deti do 3 rokov zvyknú byť v červenom (nevinnosť). Ukázať sa na pohrebnom rituále v čiernom predstavuje neúctu voči zosnulému. Okrem prístojaceho davu príbuzných majú ťažkú úlohu hlavne najstarší synovia. Tí sa starajú o posledné rituály pred samotným spaľovaním.

Nakoľko hinduisti veria v reinkarnáciu, pozostalému zvyknú pribaliť balík ryže proti hladu, či kúsok zlata na finančné zabezpečenie po znovuzrodení, ktoré sa vloží do úst. Na záver ceremónie sa zosnulý naposledy 3-krát obkrúži na rozlúčenie, odloží sa oranžové rúcho a zapáli sa. Následne sa celé telo prikryje vysušenou trávou, zrejme pre lepšie horenie. Osoba, ktorá vykonávala posledné rituály, by sa mala bezprostredne po obrade vykúpať v rieke, k čomu sa zvyknú pridať aj ostatní členovia rodiny. Bagmati je však momentálne kontaminovaná a preto sa v nej kúpať nesmie, ale namočili si v nej aspoň členky.  Na naše prekvapenie trúchliaca rodina zakrátko nato odchádza a horiaci podstavec ostáva opustený. Ten zostane pod dohľadom firemastra a horí zrejme ešte niekoľko hodín, kým sa telo správne spopolní.

03_Hinduisticky-pohrebny-obrad
Samotná kremácia zosnulého
04_Sadhu
V komplexe Pashupatinath bolo viacero Sadhu – svätých asketických mníchov

Medzičasom sa na brehoch Bagmati chystajú už ďalšie ceremónie. Návšteva posvätného Pashupatinath zrejme nie je pre každého cestovateľa. Rozhodne však patrí medzi zaujímavé miesta, kde môže byť človek svedkom veľkých kultúrnych rozdielov a odlišného pohľadu na svet očami hinduistov.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s