Plávali sme so žiarivým planktónom, ktorý porazil aj hviezdnu oblohu nad nami

S planktónom si zaplával už kadekto, veď sú ho predsa plné oceány. Problém je v tom, že ho prakticky nie je vidieť. My sme však mali to šťastie a plávať so svetielkujúcim planktónom bolo jedinečné.

Nachádzame sa na Coconut beach na malom kambodžskom ostrove Koh Rong, vzdialenom asi 25 km od pevniny. Na bielej piesočnej pláži dlhej asi 400 metrov sa v palmách schovávajú 3-4 malé rezorty. Turistov je tu naozaj málo, takže nám to miestami príde skôr ako súkromná pláž. Ideálne miesto. Tyrkysovo modrá, priezračná voda v sebe ukrýva niečo, čo sme ešte nevideli. More planktónu!

Coconut-Beach-na-ostrove-Koh-Rong
Coconut Beach na kambodžskom ostrove Koh Rong počas dňa

Ako na väčšinu divadiel, aj na toto sme si museli počkať do večera. Vstupenky však potrebné neboli a dresscode na divadlo vskutku kontroverzný – plavky! Vstupujeme pomaly do vody ale netušíme ako ďaleko v tej tme až musíme ísť. A či uvidíme bioluminiscentné mikroorganizmy alebo krvilačného žraloka. V hlbšej vode sa však objavili. Čím viac sme sa hýbali, tým viac zelených svetielok bolo okolo nás. Čím viac sme však boli lenivejší, tým viac sa nechcelo svietiť ani planktónu. Vytvárali nekonečne zaujímavé svetelné siete, či obrazce. Videl som Matrix! Jednoznačne jedna z najzaujímavejších vecí, ktoré sme na naše ceste videli. Hoci nad našimi hlavami boli stovky hviezd dokonca aj s jemným náznakom mliečnej dráhy, planktón im zasadil jednoznačné KO. Každopádne sa spolu pekne dopĺňali.

Pozor na prehnané očakávania

Planktón nás jednoducho očaril. Dávajte si však pozor na všetky tie krásne fotky svietiaceho planktónu. Netvrdím, že sú to vymyslené zábery. Na ich zhotovenie však bola potrebná určitá zhoda okolností, správne miesto, či dlhé expozície na kvalitných foťákoch. V konečnom dôsledku to môže vytvárať ilúziu ešte väčšej fantázie ako v skutočnosti je. Ak však chcete vyjsť šťastiu v ústrety, nočná obloha bez mesiaca, ideálne žiadneho osvetlenia z pláže alebo pobrežia v diaľke zvyšuje šance na planktón show, resp. jej svetelnú intenzitu. Posledné slovo má aj tak vždy príroda a tá je občas nevyspytateľná. Domáci tvrdili, že planktón je v týchto miestach najlepšie vidieť počas júna a júla, to je však v Kambodži dažďová sezóna. Nám sa planktón nepodarilo odfotiť lebo sme si k nemu museli doplávať – preto prikladáme len ilustračnú foto.

bioluminescence from glowing plankton in tide line on beach, with stars above,  Vaadhoo Island, Raa Atoll, Maldives
Ilustračná foto, Maledivy. Aj takto môže vyzerať planktón. My sme si za ním museli skočiť z móla 50 metrov od brehu. (Doug Perrine, Alamy)

Prečo ten planktón vlastne svieti?

Za schopnosťou planktónu vydať zo seba štipku svetielka na veľmi krátku dobu je chemická reakcia. Tá vzniká deformáciou bunky planktónu spôsobenú pohybom vody – či už vĺn, plávajúcej loďky alebo človeka. Planktón to ma celé premyslené, chce predsa prežiť. Po prvé, verí, že náhly záblesk svetla môže predátora vyplašiť. Predpokladám, že vedci v tomto prípade majú na mysli skôr malú medúzku ako mega veľrybku. Po druhé, riadi sa princípom nepriateľ nepriateľa je môj priateľ. Preto ju spoločne všetci osvetlia a vystavia mini-predátora stredne veľkému predátorovi. Preto nás zrejme vo vode stále niečo kuskalo. Nika stále verí, že to boli listy, ktoré doniesol príliv. Ja som ich však v takom množstve cez deň a následne ani ráno vo vode nevidel. Pravdou však zostáva, že planktón môže vyvolávať štipkajúci pocit na tele, podobný kuskaniu. Každopádne, či už tomu planktónu v ten večer narástla huba alebo nie, plávanie s ním bol unikátny zážitok.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s