Na návšteve v “ľudskej ZOO”: Dlhokrké ženy z kmeňa Padaung

02_Kayan-za-sijacim-strojom
Mosadzné kruhy ženu mierne obmedzovali pri pohľade do strán a pod seba

Kayan, nazývaní aj Red Karen alebo Karenni, sú menšina v Mjanmarsku žijúca blízko pri hraniciach s Thajskom. V 80-tych a 90-tych rokoch veľa z nich utieklo do Thajska kvôli konfliktu s vtedajším vojenským režimom a množstvo z nich stále žije v utečeneckých táboroch so statusom ilegálny imigrant, bez možnosti získať thajské občianstvo. Jednou z podskupín tejto menšiny je kmeň Padaung, ktorý je známy tým, že ženy nosia ťažké mosadzné kruhy okolo krku, predlaktia a predkolenia.

Boli sme sa pozrieť do jednej z takýchto dediniek, ktorá je blízko pri Chiang Mai a fičí si hlavne na turizme. Nemohli sme sa ubrániť pocitu, že sme v akejsi ľudskej zoo, ale pravdepodobne sa ľudia v tejto dedine majú vďaka zvedavým turistom stále o čosi lepšie, ako keby zostali v utečeneckých táboroch pri hraniciach, a môžu byť finančne nezávislí. Samotné vstupné do dedinky bolo 500 bahtov (v prepočte okolo 14 eur), čo je na thajské pomery celkom dosť. Hádam im to nejako pomôže. A možno to ide niekomu inému do vrecka, nevieme. Každopádne ľudia v dedinke normálne žijú, majú tu malú školu, kam prichádzajú učitelia z mesta. Na dvoroch mali zaparkované motorky. Ženy sa venovali predaju vlastne vyrobených suvenírov, tak ako milióny ďalších ľudí v juhovýchodnej Ázii. Rozdiel bol len v tom, že tieto ženy sú o čosi viac fotené. Zaujímavé, že sme v dedine nevideli žiadnych mužov.:)

Kruhy na krku vraj začínajú nosiť už 5 ročné dievčatá, a postupne si kruhy pridávajú. Neskladajú si ich ani na noc, je totiž náročné ich nasadiť späť. Opticky to vyzerá, že majú dlhší krk, ale v skutočnosti kruhy nepredlžujú krk, ale tlačia nadol ramená a hrudný kôš ich samotnou váhou (môžu vraj vážiť až do 10 kíl). Z nášho pozorovania sme si všimli, že mali problémy s otočením hlavy do strán, či pohľadom pod seba. Nie je však pravda, že by sa im zlomil krk, keď si ich dajú dole, krk zostava v normálnom stave a kruhy môžu kedykoľvek prestať nosiť. Vždy, keď si jeden level chcú pridať, musí sa vymeniť celá sada, pretože to je jeden kus mosadze ovinutý v špirále okolo krku, ktorý sa navíja ručne a nasadenie môže trvať aj niekoľko hodín.

My sme na krku jednej 25 ročnej ženy napočítali až 20 kruhov, našli by sa tam ale možno aj dlhšie. Nosia ich hlavne kvôli tradícii, preto, aby sa viac páčili, a momentálne už asi hlavne kvôli peniazom z turizmu. Táto tradícia už prežíva najmä vďaka nemu a v Mjanmarsku v štáte Kayan už vraj kruhy tak moc nefrčia a ženy ich prestávajú nosiť.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s