FasaCestopis: Macao

img_9105
Jedno z mnohých kasín v Macau na ostrove Cotai

Po prečítaní by si si mohol pomyslieť: “Že cestopis, to je ale FasaTruhlíček! Veď tam neboli ani 24 hodín a už sa obháňajú cestopismi?” Očakávania sme si teda nastavili a môžeme sa ponoriť do mesta kasín, prostitútok, mini historického centra, či nášho „klasického backpackerského“ ubytovania. Do druhej najhustejšie obývanej krajiny na svete sa dostávame okolo desiatej večer rýchloloďou z Hong Kongu. Hoci sú tieto dve špeciálne administratívne oblasti Číny vzdialené len 50 km vzdušnou čiarou, absolútne všetko, na čo sa pozeráme, je úplne iné. Macau, ako bývalej portugalskej kolónii dominuje južanská architektúra a portugalské názvy ulíc. Hong Kongu, prekvapivo, ako bývalej britskej kolónii zas anglické názvy 🙂 V porovnaní s kopcovitým Hong Kongom je Macao rovinatá platňa na pobreží. HK navštevujú businessmani, zatiaľ čo Macao kasínomani. Spoločnú nemajú ani platobnú menu. Jednou z mála spoločných čŕt je doprava v ľavom pruhu a jedlo, ktoré neradíme medzi to najobľúbenejšie.

01_rovina_macao
Pohľad na rovinaté Macao (kopcovitý terén a budovy na druhej strane zálivu už patria Číne)

Macao nie je typická destinácia pre backpackerov. Hostel sa tu zohnať nedal, tak sme skončili v hoteli za 75 eur, jedznoznačne najdrahšie ubytovanie na našej trase. Upgradli nás však do mezonetového apartmánu, čo nám vykompenzovalo tie peniaze (Noooot..:). V každom prípade si ho veľmi neužívame a o pol jednej v noci ideme pozrieť mesto. Teda kasína. Oukej, tak ideme proste gamblovať! Vyberáme The Venetian, najväčšie kasíno na svete.

03_the_venetian_casino_macau
The Venetian – najväčšie kasíno na svete

Vyťahujeme zvyšky peňazí (po zaplatení hotela naozaj len taká malá spomienka na peniaze) a ťukáme. V istom momente sme v pluse, čo Niku nesmierne nadchlo. Najskôr si tú 1-dolárovú výhru víťazoslávne vytiahla (1HKD = 0,12€), potom jej došlo koľko to vlastne je, tak ich zas hodila naspať do automatu a ťukala ďalej. Až sa preťukala. Čas prejsť sa von! 🙂 Tam sú ďalšie obrovské kasína a húfy prostitútok. Ich revírom bol bulvár a ich tempo bolo provokatívne plazivé. Rozutekali sa len keď vypustili ochrankárov z herne. Prešli sme sa hore dole po kasínovom bulvári a okolo 4 ráno sme zhodnotili, že je čas ísť spať. Akurát sme nevedeli zohnať žiadny taxík – hoci ich tam bolo niekoľko a aj sme im ostentatívne naznačovali náš záujem, netrhali sa o nás. Nakoniec sa nám však podarilo presvedčiť jedného “ochoťáka”.

Na druhý deň vstávame na obed tesne pred check-outom. Bývame v centre, takže nám to trvá len pár minút k jednej z hlavných dominánt mesta – Ruins of St. Paul`s. Jednej jedinej stene sa podarilo prežiť niekoľko storočí a pár požiarov. Odtiaľ si to vyšliapeme na mestské opevnenie Monte Fort odkiaľ máme dobrý výhľad na celé mesto. Hoci je Macao štatisticky druhou najhustejšie obývanou krajinou na svete, pohľadom nám to tak nepríde. Na našej ceste sme videli veľa iných vizuálne hustejšie obývaných miest. Žije tu okolo 600 tisíc ľudí, rozloha je však len 30km2. Je to naozaj len mesto a nič okolo. Z pevnosti sa vydávame na prechádzku “portugalskými” uličkami a náš sightseeing v Macau končí. Na námestí si ešte doprajeme žraločiu polievku a miestne rybacie guľky a ako dezert zožujeme čerstvé wafle. Hoci sme mali možnosť prísť do Macaa aj skôr, ale nechcelo sa nám opustiť Hong Kong, necelý deň v maličkom “portugalskom meste kasín” bohato postačoval.

05_ruins-of-st-pauls
Ruins of Saint Paul`s je v samom centre mesta Macao
06_city_centrum_macao
Predvianočná atmosféra v uliciach centra mesta
macau_portuguese_colony
Macao je bývalá portugalská kolónia a v centre mesta to je vidieť na každom kroku

One thought on “FasaCestopis: Macao

  1. Spätné upozornenie: TOP10 FasaFoto: Macau – FasaTrasa

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s