TOP10 FasaFoto: Datong

3-miliónový Datong sa nachádza asi 180 km západne od Pekingu a je zaujímavý hlavne dvoma vecami – Hanging Monastery a Yungang Grottoes. Pre bežného človeka zrejme neznáme pamiatky (aspoň teda my sme o nich dopredu toho moc nevedeli), ale svojou veľkosťou, resp. významom si pozornosť určite zaslúžia a jednoznačne stoja za návštevu.

Hanging Monastery je 1500 rokov starý kláštor doslova „zavesený“ na skalnom útese vo výške 50 metrov. Prechádzať sa po ňom chce štipku odvahy, keďže uličky sú úzke a zábradlie nie príliš vysoké – keď sa okolo vás naraz prevalí desať entuziastických Číňanov tak si trikrát rozmyslíte ktorého stĺpu sa je najlepšie chytiť. Kláštor vzdáva hold až trom náboženstvám naraz: budhizmu, taoizmu a confucionizmu. K posvätnosti miesta pridáva jeho lokalita priamo na upätí jednej z piatich čínskych posvätných hôr – Hengshan.

Yungang Grottoes je budhistický komplex pozostávajúci z viac ako 250 väčších, či menších jaskýň ukrývajúci okolo 51 000 budhistických sôch. Pamiatka zapísaná v zozname UNESCO je najznámejšou spomedzi 3 naj čínskych budhistických jaskynných komplexov. Najvyššia socha meria 17 metrov a celý komplex naozaj vzbudzuje rešpekt a obdivný pohľad.

V Datongu sme si začali uvedomovať grandióznosť všetkého, čo Čina robí. Dôkazom toho je aj novostavba/renovácia historických hradieb v centre mesta za ¥50 miliárd (400 mil. eur). Väčšie hradby, resp. múry sme videli už len na Veľkom čínskom múre. A to si ešte okolo nich budujú niekoľko kilometrov dlhú vodnú priekopu. Čínske stavebníctvo sa rozhodne nenudí.

Viac fotiek z Datongu a jeho okolia môžete nájsť v albume na našej stránke FasaTrasa na Facebooku.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s