Vajcia Carla Fabergého

Na potulkách Petrohradom je možné zazrieť množstvo jedinečných miest. Jedným z nich je určite Fabergé Museum, vystavujúce unikátne vajcia ruského cárskeho klenotníka Petra Carla Fabergého. Dôvodov prečo sa tieto vajíčka radia medzi najvzácnejšie klenoty na svete je viacero. Sú vyrobené z tých najvzácnejších kovov, doplnené najrôznejšími drahokamami a každé z nich v sebe ukrýva prekvapenie mechanického charakteru. Medzi inými v nich boli ukryté funkčné hodiny, páv rozťahujúci krídla, funkčný model Transsibírskeho vlaku, chodiaci slon a ďalšie.

Celý príbeh začal v roku 1885, keď sa cár Alexander III rozhodol darovať špeciálny darček svojej žene, zrejme k 20. výročiu sobáša. Výroba prvého vajíčka zožala taký úspech, že v nasledujúcich 31 rokoch Peter Carl Fabergé vyrobil viac ako 50 ďalších jedinečných vajíčok. Zaujímavé je, že všetky v sebe ukrývali určitý príbeh a boli určené konkrétnej osobe. V súčasnosti sú niektoré stratené, zopár ich je uložených v súkromných zbierkach mimo zrak verejnosti ale väčšina sa dá našťastie aj vidieť.

Petrohradské múzeum bolo otvorené v roku 2013, vďaka ruskému podnikateľovi Viktorovi Vekselbergovi, ktorý odkúpil kolekciu 9 imperiálnych vajíčok za viac ako 100 miliónov dolárov. Čo do počtu Fabergého vajíčok je druhé najväčšie na svete. To prvé sa nachádza v moskovskom Kremli, v Armoury Chamber. Ak máte záujem si tieto klenoty pozrieť na vlastné oči, uprednostnite radšej múzeum v Petrohrade, kde si ich v kľude môžete poobzerať z každej strany. V Kremli sa im žiaľ nevenuje taká pozornosť. Vôbec sa nám nepáčili priestory v ktorých sa vajíčka prezentovali, ich osvetlenie, resp. natlačenie všetkých 10 do jednej vitríny. Kremeľské múzeum totiž obsahuje veľké množstvo ďalších cenných klenotov z 15. až 19. storočia, takže medzi nimi možno neboli až takou vzácnosťou.

Fabergého vajíčka rozhodne nepatria do minulosti. V 21. storočí si zahrali významnú rolu aj vo výbornom filme Ocean`s Twelve. Pamätáte sa, ktoré vajíčko si zahralo hlavnú úlohu v tomto filme s krásnym doslovným slovenským prekladom Dannyho parťáci? My sme ho videli naživo aj v Petrohrade.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s